This flexible Vinyl Film (B-7569) with ultra-aggressive adhesive sticks permanently to rough, highly textured and "difficult to adhere to" surfaces.
- Permanent acrylic adhesive sticks to a wide variety of surfaces
- Indoor/outdoor vinyl film withstands exposure to moisture, chemicals and handling.
- Up to 3 year average outdoor durability
- Service temperature of -4°F to 167°F (-20°C to 75°C)
Key Characteristics
| Part Number | 121089 |
| Product Number | 121089 |
| UPC | 754473705398 |
| UOM | Pack of 5 Labels |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | BS 5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Brady Material Number | B-7569 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black, Orange on White |
| Compatible Surface Types | Curved, General |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 5 in H x 7 in W |
| Dimensions (metric) | 177,80 mm (W) x 127,00 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | NEC, NFPA 70E, OSHA 1910.331-335 |
| Finish | Gloss |
| Header | WARNING |
| Height (imperial) | 5 in |
| Height (metric) | 127.00 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Standard High Quality |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 75 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 167 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -20 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -4 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Electrical |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-7569 |
| SAP Local Description | B7569 5X7 BLK/ORG/WHT 5/PK ARC FLASH LBL |
| Service Temperature Range (°C) | -20 °C - 75 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -4 °F - 167 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 5 in x 7 in |
| Sign Type | Electrical and Arc Flash |
| Text Language | English |
| Text Legend | Arc Flash & Shock Hazard Appropriate PPE Required FLASH PROTECTION Arc Flash PPE Category 2* |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 7 in |
| Width (metric) | 177.80 mm |
| Write-On Area? | Yes |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
121089
Product Type
Label
Label Width
7"
Label Height
5"
Color
Black, Orange on White
Finish
Gloss
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Vinyl
Sold By
Pack of 5 Labels
Application
Facility Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null