B-302 is an indoor/outdoor high performance pressure sensitive safety sign, and is surface printed polyester with a polyester overlaminate.
- B-302 is particularly suited for outdoor applications, and in harsh environments where excellent abrasion and chemical resistance is required
- Weathers up to 8 years outdoors, even longer indoors, and withstands wide temperature variations (up to 230°F)
- Flexible material conforms to most surfaces while protected graphics hold up to harsh environments, abrasion, and repeated spills and cleanings
- Permanent, pressure sensitive adhesive forms a long-lasting bond to even the most difficult surfaces and shapes
Key Characteristics
| Part Number | 133171 |
| Product Number | 133171 |
| UPC | 754473898359 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Hazard Communication Identification, Safety Identification |
| Color | Black, Red on White |
| Country | CA, US |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 14 in W |
| Dimensions (metric) | 355,60 mm (W) x 254,00 mm (H) |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 254.00 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polyester with Polyester Overlaminate |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Poster Heading | GHS LABEL ELEMENTS |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| SAP B-Number | B-302 |
| SAP Local Description | B302 10X14 BK,RD,BLU/WT GHS LBL ELEMENTS |
| Text Language | English |
| Width (imperial) | 14 in |
| Width (metric) | 355.60 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
133171
Product Type
Accessory
Width
14"
Height/Length
10"
Color
Black, Red on White
Material
Polyester with Polyester Overlaminate
Sold By
Sign
Application
Hazard Communication Identification, Safety Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null