This B-959 material is a reflective sheeting applied to an aluminum sign panel.
- Ideal for use in traffic control
- Suitable for indoor or outdoor use
- Excellent chemical, oil and water resistance
- Average outdoor durability 8-10 years
Key Characteristics
| Part Number | 134177 |
| Product Number | 134177 |
| UPC | 754473923532 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Traffic Control |
| Brady Material Number | B-959 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | White on Blue |
| Corner Type | Rounded |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 12 in H x 15 in W |
| Dimensions (metric) | 381,00 mm (W) x 304,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 12 in |
| Height (metric) | 304.80 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Reflective sheeting laminated to Aluminum |
| Material Properties | Reflective, Rigid |
| Material Type | Aluminum |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Post Mounted |
| Number of Holes | 2 |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Reflective Type | High-intensity Prismatic (HIP) |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-959 |
| SAP Local Description | 12X15 WHT/BLU DERAIL HIP |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 12 in x 15 in |
| Sign Type | Traffic |
| Text Language | English |
| Text Legend | DERAIL |
| Thickness (imperial) | 0.0902 in |
| Thickness (metric) | 2.291 mm |
| Width (imperial) | 15 in |
| Width (metric) | 381.00 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
134177
Product Type
Label
Label Width
15"
Label Height
12"
Color
White on Blue
Material
Reflective sheeting laminated to Aluminum
Sold By
Sign
Application
Traffic Control
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null