This B-959 material is a reflective sheeting applied to an aluminum sign panel.
- Ideal for use in traffic control
- Suitable for indoor or outdoor use
- Excellent chemical, oil and water resistance
- Average outdoor durability 8-10 years
Key Characteristics
| Part Number | 134193 |
| Product Number | 134193 |
| UPC | 754473923693 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Facility Identification, Hazard Communication Identification |
| Brady Material Number | B-959 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Blue |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 12 in H x 15 in W |
| Dimensions (metric) | 381,00 mm (W) x 304,80 mm (H) |
| Height (imperial) | 12 in |
| Height (metric) | 304.80 mm |
| Image or Text | No Image/Text |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Layout | Landscape |
| Material | Reflective sheeting laminated to Aluminum |
| Material Properties | Reflective, Rigid |
| Material Type | Aluminum |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Post Mounted |
| Number of Holes | 2 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-959 |
| SAP Local Description | B959 12X15 BLANK BLUE |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 12 in x 15 in |
| Sign Type | Blank Corridor & Projecting |
| Text Language | No text |
| Thickness (imperial) | 0.0902 in |
| Thickness (metric) | 2.291 mm |
| Width (imperial) | 15 in |
| Width (metric) | 381.00 mm |
Compliance
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
134193
Product Type
Label
Label Width
15"
Label Height
12"
Color
Blue
Material
Reflective sheeting laminated to Aluminum
Sold By
Sign
Application
Facility Identification, Hazard Communication Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null