B-401 plastic signs from Brady® are ideal for use in light duty industrial, utility, commercial and institutional environments.
- High impact polystyrene with protected graphics
- Recommended for both indoor and outdoor use
- Good abrasion and chemical resistance
- Service temperature of -40°F to 175°F (-40°C to 80°C)
Key Characteristics
| Part Number | 25365 |
| Product Number | 25365 |
| UPC | 754473253653 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-401 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Blue on White |
| Corner Type | Rounded |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 14 in W |
| Dimensions (metric) | 355,60 mm (W) x 254,00 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1593 |
| Header | NOTICE |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 254.00 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polystyrene |
| Material Properties | Rigid |
| Material Type | Polystyrene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ASTM D 1593 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Number of Holes | 4 |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-401 |
| SAP Local Description | B401 10X14 BLU/WHT NOTICE (header only) |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 10 in x 14 in |
| Sign Type | Warning |
| Text Language | English |
| Thickness (imperial) | 0.06 in |
| Thickness (metric) | 1.524 mm |
| Width (imperial) | 14 in |
| Width (metric) | 355.60 mm |
| Write-On Area? | Yes |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
25365
Product Type
Label
Label Width
14"
Label Height
10"
Color
Blue on White
Material
Polystyrene
Sold By
Sign
Application
Facility Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null