B-401 plastic signs from Brady® are ideal for use in light duty industrial, utility, commercial and institutional environments.
- L-style 90° high visibility signs project from the wall to be easily viewed from multiple angles
- High impact polystyrene with protected graphics
- Recommended for both indoor and outdoor use
- Good abrasion and chemical resistance
Key Characteristics
| Part Number | 50685 |
| Product Number | 50685 |
| UPC | 754473506858 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-401 |
| Color | White on Red |
| Corner Type | Rounded |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 12 in H x 4 in W |
| Dimensions (metric) | 101,60 mm (W) x 304,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 12 in |
| Height (metric) | 304.80 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Portrait |
| Material | Polystyrene |
| Material Properties | Rigid |
| Material Type | Polystyrene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Number of Holes | 4 |
| Number of Printed Sides | 2 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| Reverse Legend | FIRST AID STATION |
| SAP B-Number | B-401 |
| SAP Local Description | STANDARD PLASTIC, 4 inW X 12 inH |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 12 in x 4 in |
| Sign Type | Emergency & First Aid |
| Text Language | English |
| Text Legend | FIRST AID STATION |
| Thickness (imperial) | 0.06 in |
| Thickness (metric) | 1.524 mm |
| Width (imperial) | 4 in |
| Width (metric) | 101.60 mm |
| Write-On Area? | No |
Compliance
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
50685
Product Type
Label
Label Width
4"
Label Height
12"
Color
White on Red
Material
Polystyrene
Sold By
Sign
Application
Facility Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null