Made of B-324 photoluminescent vinyl film, these "Glow-in-the-Dark" dots from Brady® help guide the way to safety during a power outage.
- Ideal for marking aisles, passageways and storage locations and identifying equipment and egress paths
Key Characteristics
| Part Number | 58315 |
| Product Number | 58315 |
| UPC | 754473583156 |
| UOM | Roll of 100 Each |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Approval/Compliance (EMEA) | ASTM E-2072-00 / ASTM E-2073-00, ASTM E-162, ASTM E-648, ASTM E-662, IMO Resolution A.752(18), ISO/CD 15370, Marine Safety Committee MSC.27(61), DIN 67 510 (Parts 1 - 4), OSHA 1910.37 |
| Brady Material Number | B-324 |
| Color | Glow |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Diameter (imperial) | 2 in |
| Diameter (metric) | 50.80 mm |
| Dimensions (imperial) | 2 in Dia |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (Dia) |
| Illumination | Glow in the Dark |
| Material | Photoluminescent Polyester |
| Material Properties | Explosion-safe, Photoluminescent |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Class II |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Floor Marking Tape |
| Quantity per Roll | 100 |
| Reflective Type | Non-reflective |
| SAP B-Number | B-324 |
| SAP Local Description | B324 AISLE MARKING DOTS 2 in GLOW 100/ROL |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | Circle |
| Thickness (imperial) | 0.0079 in |
| Thickness (metric) | 0.201 mm |
| Trade Name | BradyGlo |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
58315
Product Type
Accessory
Width
2"
Color
Glow
Labels Per Roll
100
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Photoluminescent Polyester
Sold By
Roll of 100 Each
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null