Rigid polyethylene (B-450) is ideal for high visibility fire equipment signs and a variety of custom markers and signs.
- L-style 90° high visibility signs project from the wall to be easily viewed from multiple angles
- 3 to 5 year average outdoor durability
- Linear polyethylene sheet contains UV stabilizers
- Surface printing holds up to most common chemicals, oils and water
Key Characteristics
| Part Number | 70998 |
| Product Number | 70998 |
| UPC | 754473709983 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-450 |
| Calculated Sign Shape | L Sign |
| Color | White on Red |
| Corner Type | Square |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 12 in H x 9 in W |
| Dimensions (metric) | 228,60 mm (W) x 304,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 12 in |
| Height (metric) | 304.80 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | BI |
| Material | Polyethylene |
| Material Properties | High Visibility, Rigid |
| Material Type | Polyethylene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Number of Printed Sides | 2 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-450 |
| SAP Local Description | B450, HIGH VIS L-SIGN, 12.5X9, FIRE EXIT |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 180 °F |
| Shape | L |
| Sign Projection Type | 2-Way |
| Sign Size-General (imperial) | 12 in x 9 in |
| Sign Type | Fire Fighting |
| Text Language | English |
| Text Legend | FIRE EXTINGUISHER |
| Thickness (imperial) | 0.0551 in |
| Thickness (metric) | 1.4 mm |
| Width (imperial) | 9 in |
| Width (metric) | 228.60 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
70998
Product Type
Label
Label Width
9"
Label Height
12"
Color
White on Red
Finish
Gloss
Material
Polyethylene
Sold By
Sign
Application
Facility Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null