Galvanized steel posts are made from high tensile steel and finished with uniform coatings of zinc and clear acrylic to resist corrosion.
- Square posts have 7/16" diameter holes on 1" centers along length of all sides
Key Characteristics
| Part Number | 78998 |
| Product Number | 78998 |
| UPC | 754473789985 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Facility Identification |
| Color | Silver |
| Depth (imperial) | 2 in |
| Depth (metric) | 50.80 mm |
| Dimensions (imperial) | 8 ft H x 2 in W x 2 in D |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 2,44 m (H) x 50,80 mm (D) |
| Height (imperial) | 8 ft |
| Height (metric) | 2.44 m |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Material | Galvanized Steel |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Post |
| SAP Local Description | 8 ft SQUARE STEEL POST 14 GAUGE |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
78998
Product Type
Label
Label Width
2"
Label Height
8'
Color
Silver
Material
Galvanized Steel
Sold By
Each
Application
Facility Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null