Frameless BradyGlo™ exit signs are highly durable, easy to install, require no power source, and are UL certified for LED lighting as an acceptable charging source.
- 50 foot viewing distance - an economical choice to meet minimum compliance
- Compliant to NFPA Life Safety Code 101 and 2015 IBC Regulation and current building codes
- Energy efficient, non-electric, nontoxic, non-radioactive and may qualify for LEED credits
- Single sided with a wall mount configuration
Key Characteristics
| Part Number | 87807B |
| Product Number | 87807 |
| UPC | 754473878078 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Facility Identification, Exit and Egress Marking |
| Approval/Compliance (EMEA) | NFPA Life Safety Code 101, OSHA 1910, UL924 |
| Brady Material Number | B-374 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Red on Glow White |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 8.5 in H x 15 in W |
| Dimensions (metric) | 381,00 mm (W) x 215,90 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 523, ASTM E 162, ASTM E 2072-00, ASTM E 2073-00, ASTM E 648, ASTM E 662, DIN 67510, IMO Resolution A.752(18), ISO/CD 15370, OSHA 29 CFR 1910.37 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 8.5 in |
| Height (metric) | 215.90 mm |
| Illumination | Glow in the Dark |
| Image or Text | Text Only |
| Includes | (2) Self-adhesive Arrows |
| Layout | Landscape |
| Material | Plastic |
| Material Properties | Photoluminescent, Rigid |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Service Temperature (°C) | 50 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 122 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ASTM D 523 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Class A |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-374 |
| SAP Local Description | FRAMELESS BRADY GLO EXIT SIGN-RED |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 50 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 122 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 8.5 in x 15 in |
| Sign Type | Admittance and Exit |
| Text Language | English |
| Text Legend | EXIT |
| Thickness (imperial) | 0.0717 in |
| Thickness (metric) | 1.821 mm |
| Trade Name | BradyGlo |
| Viewing Distance (imperial) | 50 ft |
| Width (imperial) | 15 in |
| Width (metric) | 381.00 mm |
Compliance
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
87807B
Product Type
Label
Label Width
15"
Label Height
8.5"
Color
Red on Glow White
Finish
Gloss
Material
Plastic
Sold By
Sign
Application
Facility Identification, Exit and Egress Marking
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null