SecurAlert badges expire automatically to prevent unauthorized use.
- Pre-assembled for your convenience
- When the "front" badge is place on the "back" badge, the expiration begins and cannot be reversed
- Minimum Order Quantity = 500
Key Characteristics
| Part Number | 95635 |
| Product Number | 95635 |
| UPC | 754473956356 |
| UOM | Pack of 500 Each |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Activation Method | Affixing |
| Application | Security Identification |
| Attachment Type | Self-Adhesive |
| Backing Height (imperial) | 2 in |
| Backing Height (metric) | 50.80 mm |
| Backing Size (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Backing Size (metric) | 50.80 mm H x 76.20 mm W |
| Backing Width (imperial) | 3 in |
| Backing Width (metric) | 76.20 mm |
| Color | Red on White |
| Expiration Time | 24 Hours |
| Front Piece Height (imperial) | 2 in |
| Front Piece Height (metric) | 50.80 mm |
| Front Piece Size (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Front Piece Size (metric) | 50.80 mm H x 76.20 mm W |
| Front Piece Width (imperial) | 3 in |
| Front Piece Width (metric) | 76.20 mm |
| Material | Acetate |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Badge |
| SAP Local Description | 1D,HW,ONEStep,ADH EXPIREBADGE "VISITOR" |
| Slot/Non Slot | Non Slot |
| Text Legend | Visitor |
| Trade Name | SecurAlert |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
95635
Product Type
Accessory
Color
Red on White
Material
Acetate
Sold By
Pack of 500 Each
Application
Security Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null