Remind employees to wear their eyewear by mounting eyewear dispensers near all hazardous work areas.
- This holder is a versatile safety glasses and goggles dispenser that makes dispensing eye protection easy for employees or visitors
- Made of clear acrylic with individual slots for safety glasses or goggles
- Holds up to 12 pairs
- Package includes dispenser only (eyewear sold separately)
Key Characteristics
| Part Number | GH12D |
| Product Number | 45436 |
| UPC | 754473454364 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Facility Identification |
| Capacity | Up to 12 Pairs of Glasses |
| Color | Clear |
| Depth (imperial) | 7.8 in |
| Depth (metric) | 198.12 mm |
| Dimensions (imperial) | 11.5 in H x 15.6 in W x 7.8 in D |
| Dimensions (metric) | 396,24 mm (W) x 292,10 mm (H) x 198,12 mm (D) |
| Dispensing Method | Open Front Doors |
| Height (imperial) | 11.5 in |
| Height (metric) | 292.10 mm |
| Image or Text | No Image/Text |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Table Top Mounted |
| Number of Compartments | 12 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Dispenser |
| SAP Local Description | PRINZING SAFETY GLASS HOLDER |
| Type | Safety Glasses |
| Width (imperial) | 15.6 in |
| Width (metric) | 396.24 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
GH12D
Product Type
Accessory
Width
15.6"
Height/Length
11.5"
Color
Clear
Material
Acrylic
Sold By
Each
Application
Facility Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null