Clean up your small spills to keep your facility clean and safe with this HandySorb™ Basic Pad Refills and Mop Adapter.
- Use with the SPC HandySorb Mop handle (not included)
- Mop up the small slop with absorbent pads that soak up to 0.25 gallons
- Easily slide the mop adapter hooks into the pad, snap on the handle and start absorbing
- Includes: (100) 19 in. x 15 in. Universal Pads and Reusable HandySorb Mop Adapter
- Selected as a 2019 ISA Innovation Impact Award Finalist
Key Characteristics
| Part Number | HANDYSORB-BASICPAD |
| Product Number | 150597 |
| UPC | 662706906330 |
| UOM | Kit of 100 Pads |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
Specifications
| Absorbency Weight | Heavy |
| Absorption Capacity (Metric) | 74 l |
| Absorption Capacity (imperial) | 19.5 gal (US) |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Approval/Compliance (EMEA) | OSHA 29 CFR 1910.120, OSHA 29 CFR 1910.22, EPA 40 CFR 112.7(1)(vii) |
| Barrier-Backed? | No |
| Class | Universal |
| Color | Gray |
| Contains Recycled Content? | No |
| Dimensions (imperial) | 19 in W x 15 in L |
| Dimensions (metric) | 48,26 cm (W) x 38,10 mm (L) |
| Dispenser Included? | No |
| Enables Industry Compliance (North America) | EPA 40 CFR 112.7(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.120 |
| Environmentally Friendly? | Yes |
| Length (imperial) | 15 in |
| Length (metric) | 38.10 mm |
| Material | Polypropylene |
| Number of Plies | 3 |
| Pallet Quantity | 30 |
| Perforated | Not Perforated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Absorbent Pad |
| SAP Local Description | (KIT) HANDYSORB UNI PAD REFILL W/ADAPTER |
| Trade Name | HandySorb |
| Type | Universal |
| Width (imperial) | 19 in |
| Width (metric) | 48.26 cm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
HANDYSORB-BASICPAD
Product Type
Accessory
Width
19"
Height/Length
15"
Color
Gray
Perforation
Not Perforated
Material
Polypropylene
Sold By
Kit of 100 Pads
Application
Absorbents and Spill Control
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null