Specialized aggressive adhesive lets you stick, unstick and reposition labels with ease without leaving behind adhesive residue or surface damage.
- Durable, flexible material is purpose-built for areas where identification needs change frequently
- Ideal for Lean/5S and work in process labeling as well as warehousing racks, bins and storage
- Works well in low temperatures with a service temperature of -40° to 140°F (-40° to 60°C)
- Built-in LabelSense™ technology enables cartridge and printer communication for fast changeovers, automatic label setup and seamless software interaction
- For use with the BradyJet™ J7300 Color Label Printer
- Ink cartridges are required to print on this material; use part numbers P-CMY-1 and P-K-1
Key Characteristics
| Part Number | JC-1125-2581 |
| Product Number | 170455 |
| UPC | 888434591109 |
| UOM | Roll of 150 ft |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Repositionable Acrylic |
| Application | Facility Identification, Inventory and Inspection Labeling, Lean and 5S Labeling |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Brady Material Number | B-2581 |
| Color | White |
| Compatible Ink Cartridges | P-CMY-1, P-K-1 |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 1.125 in W x 150 ft L |
| Dimensions (metric) | 28,58 mm (W) x 45,72 m (L) |
| Finish | Matte |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry | Buildings identification, Chemical, Manufacturing |
| Label Properties | Repositionable, Standard High Quality |
| Label/Tape Size (imperial) | 1.125 in W x 150 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 28.58 mm W x 45.72 m L |
| Length (imperial) | 150 ft |
| Length (metric) | 45.72 m |
| Material | Inkjet Receptive Vinyl |
| Material Properties | Inkjet Print-receptive, Repositionable |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 60 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 140 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Inkjet |
| Printer Compatibility | J7300 |
| Printer and Label Applications | Lean / 5S |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Resistance Properties | Water-resistant, Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| Roll Length (imperial) | 150 ft |
| Roll Length (metric) | 45.72 m |
| Roll Width (imperial) | 1.125 in |
| Roll Width (metric) | 28.58 mm |
| SAP B-Number | B-2581 |
| SAP Local Description | JC-1125-2581 (1.125IN x 150FT) |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 60 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 140 °F |
| Smart Cell | Yes |
| Surface | For smooth surfaces |
| Surface Mount Technology SMT | No, this material does not work with this application |
| Thickness (imperial) | 0.0054 in |
| Thickness (metric) | 0.137 mm |
| Trade Name | BradyJet |
| Web Width (imperial) | 1.5 in |
| Web Width (metric) | 38.10 mm |
| Width (imperial) | 1.125 in |
| Width (metric) | 28.58 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
JC-1125-2581
Product Type
Label
Print Method
Inkjet
Label Width
1.125"
Label Height
150'
Core Size
3" Core
Color
White
Finish
Matte
Labels Across
1
Adhesive
Repositionable Acrylic
Material
Inkjet Receptive Vinyl
Sold By
Roll of 150 Feet
Application
Facility Identification, Inventory and Inspection Labeling, Lean and 5S Labeling
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null