| Part Number | JC-1125-2581 |
| Product Number | 170455 |
| UPC | 888434591109 |
| UOM | Roll of 150 ft |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Repositionable Acrylic |
| Application | Facility Identification, Inventory and Inspection Labeling, Lean and 5S Labeling |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Brady Material Number | B-2581 |
| Color | White |
| Compatible Ink Cartridges | P-CMY-1, P-K-1 |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 1.125 in W x 150 ft L |
| Dimensions (metric) | 28,58 mm (W) x 45,72 m (L) |
| Finish | Matte |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry | Buildings identification, Chemical, Manufacturing |
| Label Properties | Repositionable, Standard High Quality |
| Label/Tape Size (imperial) | 1.125 in W x 150 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 28.58 mm W x 45.72 m L |
| Length (imperial) | 150 ft |
| Length (metric) | 45.72 m |
| Material | Inkjet Receptive Vinyl |
| Material Properties | Inkjet Print-receptive, Repositionable |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 60 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 140 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Inkjet |
| Printer Compatibility | J7300 |
| Printer and Label Applications | Lean / 5S |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Resistance Properties | Water-resistant, Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| Roll Length (imperial) | 150 ft |
| Roll Length (metric) | 45.72 m |
| Roll Width (imperial) | 1.125 in |
| Roll Width (metric) | 28.58 mm |
| SAP B-Number | B-2581 |
| SAP Local Description | JC-1125-2581 (1.125IN x 150FT) |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 60 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 140 °F |
| Smart Cell | Yes |
| Surface | For smooth surfaces |
| Surface Mount Technology SMT | No, this material does not work with this application |
| Thickness (imperial) | 0.0054 in |
| Thickness (metric) | 0.137 mm |
| Trade Name | BradyJet |
| Web Width (imperial) | 1.5 in |
| Web Width (metric) | 38.10 mm |
| Width (imperial) | 1.125 in |
| Width (metric) | 28.58 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
JC-1125-2581
Product Type
Label
Print Method
Inkjet
Label Width
1.125"
Label Height
150'
Core Size
3" Core