JC-1125-2581 - 1.125" x 150' Brady Label
Part #:
JC-1125-2581
Product Description
Brady, JC-1125-2581, Label, 1.125" W, 150' H, Inkjet, 3" Core, White
Supply Chain Constraints
Avoid Rising Prices & Long Delays >> Learn More
Quantity Discounts
See Pricing
Save 20%
and receive item sooner
Show Me How
Huge Inventory / Fast Shipping
Easy 30 Day Return Policy
Secured Transaction
Discover the
Midwest Barcoding Solutions Difference!
Product Description
  • Ideal for Lean/5S and work in process labeling as well as warehousing racks, bins and storage
  • Works well in low temperatures with a service temperature of -40° to 140°F (-40° to 60°C)
  • For use with the BradyJet™ J7300 Color Label Printer
  • Ink cartridges are required to print on this material; use part numbers P-CMY-1 and P-K-1
Key Characteristics
Part NumberJC-1125-2581
Product Number170455
UPC888434591109
UOMRoll of 150 ft
Brand NameBrady
Specifications
Adhesive TypeRepositionable Acrylic
ApplicationFacility Identification, Inventory and Inspection Labeling, Lean and 5S Labeling
Average Outdoor DurabilityNot Recommended
Brady Material NumberB-2581
ColorWhite
Compatible Ink CartridgesP-CMY-1, P-K-1
Compatible Surface TypesHigh Surface Energy
Continuous or Die-cutContinuous
Core Diameter (imperial)3 in
Core Diameter (metric)76.20 mm
Dimensions (imperial)1.125 in W x 150 ft L
Dimensions (metric)28,58 mm (W) x 45,72 m (L)
FinishMatte
Indoor or Outdoor UseIndoor Use
IndustryBuildings identification, Chemical, Manufacturing
Label PropertiesRepositionable, Standard High Quality
Label/Tape Size (imperial)1.125 in W x 150 ft L
Label/Tape Size (metric)28.58 mm W x 45.72 m L
Length (imperial)150 ft
Length (metric)45.72 m
MaterialInkjet Receptive Vinyl
Material PropertiesInkjet Print-receptive, Repositionable
Material TypeVinyl
Maximum Service Temperature (°C)60 °C
Maximum Service Temperature (°F)140 °F
Minimum Application Temperature (°C)10 °C
Minimum Application Temperature (°F)50 °F
Minimum Service Temperature (°C)-40 °C
Minimum Service Temperature (°F)-40 °F
Performance CharacteristicsAbrasion resistance, Solvent/Chemical resistance
Primary Noun, Basic Function.1Label
Print TechnologyInkjet
Printer CompatibilityJ7300
Printer and Label ApplicationsLean / 5S
Printer supply or Pre-printedPrinter supply
Quantity per Row1
Resistance PropertiesWater-resistant, Abrasion-resistant, Chemical-resistant
Roll Length (imperial)150 ft
Roll Length (metric)45.72 m
Roll Width (imperial)1.125 in
Roll Width (metric)28.58 mm
SAP B-NumberB-2581
SAP Local DescriptionJC-1125-2581 (1.125IN x 150FT)
Service Temperature Range (°C)-40 °C - 60 °C
Service Temperature Range (°F)-40 °F - 140 °F
Smart CellYes
SurfaceFor smooth surfaces
Surface Mount Technology SMTNo, this material does not work with this application
Thickness (imperial)0.0054 in
Thickness (metric)0.137 mm
Trade NameBradyJet
Web Width (imperial)1.5 in
Web Width (metric)38.10 mm
Width (imperial)1.125 in
Width (metric)28.58 mm
Compliance
Contains CA PROP 65 SubstanceYes Contains-Label not req.
Contains CA PROP 65 Substance (Y/N)N
Contains Heavy Metal(s)No - Does not contain
EU RoHS CompliancePass 2011/65/EU(Pass 2015/863)
EU RoHS CompliantYes
SDS Safety Data Sheet requiredNo = MSDS/SDS is not required
Detailed Specs
MFG Part Number
JC-1125-2581
Product Type
Label
Print Method
Inkjet
Label Width
1.125"
Label Height
150'
Core Size
3" Core