Steel padlock labels help send a clear message to workers when a machine is down for service or maintenance.
Key Characteristics
| Part Number | LID-3 |
| Product Number | 45585 |
| UPC | 754473455859 |
| UOM | Pack of 25 Labels |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Lockout Tagout |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black, Red on White |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 0.75 in H x 4.5 in W |
| Dimensions (metric) | 114,30 mm (W) x 19,05 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145, OSHA 1910.147 |
| Finish | Gloss |
| Header | DANGER |
| Height (imperial) | 0.75 in |
| Height (metric) | 19.05 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Label Properties | Standard High Quality |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Easy to Apply, Flexible |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 93.3 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 200 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | PRINZING LOCKOUT LABELS 25/PK |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 93.3 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 200 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 0.75 in x 4.5 in |
| Sign Type | Information |
| Text Language | English |
| Text Legend | THIS LOCK IS ONLY TO BE REMOVED BY PERSON SHOWN ON BACK |
| Thickness (imperial) | 0.006 in |
| Thickness (metric) | 0.15 mm |
| Width (imperial) | 4.5 in |
| Width (metric) | 114.30 mm |
Compliance
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
LID-3
Product Type
Label
Label Width
4.5"
Label Height
0.75"
Color
Black, Red on White
Finish
Gloss
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Polyester
Sold By
Pack of 25 Labels
Application
Lockout Tagout
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null