Roll-mounted circular masks designed for production line applications.
- Matte tan finish with a removable rubber based pressure sensitive adhesive
- Good conformability, good resistance to heat and moisture and removes cleanly from most surfaces without adhesive residue
- RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC
Key Characteristics
| Part Number | LMC-1250 |
| Product Number | 55412 |
| UPC | 662820554127 |
| UOM | Pack of 1000 Each |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Removable Rubber |
| Application | Inventory and Inspection Labeling |
| Brady Material Number | B-540 |
| Color | Beige |
| Compatible Surface Types | General |
| Diameter (imperial) | 1.25 in |
| Diameter (metric) | 31.75 mm |
| Dimensions (imperial) | 1.25 in Dia |
| Dimensions (metric) | 31,75 mm (Dia) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155 |
| Finish | Matte |
| Image or Text | No Image/Text |
| Industry | Aerospace, Automotive, Electronics, Manufacturing |
| Label Properties | Removable |
| Material | Crepe Paper |
| Material Type | Paper |
| Maximum Service Temperature (°C) | 50 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 122 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Circuit Board |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Quantity per Roll | 1000 |
| Resistance Properties | Heat-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant |
| SAP B-Number | B-540 |
| SAP Local Description | LMC-1250 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 50 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 122 °F |
| Shape | Circle |
| Thickness (imperial) | 0.0064 in |
| Thickness (metric) | 0.163 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
LMC-1250
Product Type
Label
Label Width
1.25"
Color
Beige
Labels Per Roll
1000
Finish
Matte
Adhesive
Removable Rubber
Material
Crepe Paper
Sold By
Pack of 1000 Each
Application
Inventory and Inspection Labeling
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null