Permanent or repositionable: once applied, B-498 CleanLift® Series Vinyl Cloth is there to stay… unless you want to change it.
| Acceptable Ribbon Series | R4300, R6000HF |
| Adhesive Type | Repositionable Rubber |
| Application | Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, Wire and Cable Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
| Brady Material Number | B-498 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.75 in H x 0.25 in W |
| Dimensions (metric) | 6,35 mm (W) x 19,05 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Finish | Semi-gloss |
| Height (imperial) | 0.75 in |
| Height (metric) | 19.05 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry | Electrical, Energy utilities, ICT, Laboratory, Voice & data communication |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Environment | Freezer |
| Label Properties | Repositionable |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.75 in H x 0.25 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 19.05 mm H x 6.35 mm W |
| Material | Vinyl Cloth |
| Material Type | Vinyl |
| Max. Lines of Text | 3 |
| Maximum Characters per Line | 5 |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Maximum Wire Diameter (imperial) | 0.201 in |
| Maximum Wire Diameter (metric) | 5.11 mm |
| Maximum Wire Gauge | 10 AWG |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Minimum Wire Gauge | 16 AWG |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Low temperature resistance, Removable |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | M610, M611, M710 (with media adapter), BMP61, BMP71 (with media adapter) |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 750 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | M61-R6210, M7-R6200 |
| Recommended Ribbon Series | R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R4300, R6000HF, R6200, R6600 |
| SAP B-Number | B-498 |
| SAP Local Description | M6-10-498 |
| Secondary Label Included | Secondary Label is Not Included |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | Yes |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0073 in |
| Thickness (metric) | 0.185 mm |
| Total Quantity | 750 |
| Trade Name | CleanLift |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.375 in |
| Vertical Repeat (metric) | 9.53 mm |
| Web Width (imperial) | 1.062 in |
| Web Width (metric) | 26.97 mm |
| Width (imperial) | 0.25 in |
| Width (metric) | 6.35 mm |
| Wire Gauge Range | 16 AWG - 10 AWG |