Glossy Metallized Polyester labels (B-435A) are designed for high adhesion to textured metals, powder coated surfaces and low surface energy plastics.
- High Adhesion - Permanent acrylic adhesive withstands numerous solvents and variable temperatures.
- Certifications - UL approved; CSA accepted; RoHS Compliant
- For material specific performance and properties, please refer to the Technical Data Sheet (TDS)
- Service temperature of -40 to 194° F (-40 to 90° C)
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number M61-R6010 for the M610 / BMP61 / M611 Label Printers or M7-R6000 for the M710 / BMP71 Label Printers
Key Characteristics
| Part Number | M6-20-435 |
| Product Number | 174231 |
| UPC | 888434600467 |
| UOM | Roll of 100 Labels |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Asset Tracking, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised, CSA Accepted |
| Brady Material Number | B-435A |
| Color | Silver |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 2 in H x 1 in W |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 50,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | AGA, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, CSA Approved, UL Recognized |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 2 in |
| Height (metric) | 50.80 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry | Manufacturing, Warehouse & logistics |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Chemical Resistant, Metallic, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 2 in H x 1 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 50.80 mm H x 25.40 mm W |
| Material | Metallized Polyester |
| Material Properties | Metallized |
| Material Type | Polyester |
| Max. Lines of Text | 10 |
| Maximum Characters per Line | 46 |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | M610, M611, M710 (with media adapter), BMP61, BMP71 (with media adapter) |
| Printer and Label Applications | General Identification, Inspection Repair, Rating & Name Plates |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 100 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | M61-R6010, M7-R6000 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-435 |
| SAP Local Description | M6-20-435 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 266 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | Yes |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.0762 mm |
| Total Quantity | 100 |
| Trade Name | MetaLabel |
| Vertical Repeat (imperial) | 2.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 53.98 mm |
| Web Width (imperial) | 1.312 in |
| Web Width (metric) | 33.32 mm |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
M6-20-435
Product Type
Label
Print Method
Thermal Transfer
Label Width
1"
Label Height
2"
Color
Silver
Labels Per Roll
100
Finish
Gloss
Labels Across
1
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Metallized Polyester
Sold By
Roll of 100 Labels
Application
Asset Tracking, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null