Heavy duty, high termperature, self-extinguishing wire and cable labels (B-437) are most commonly used by aerospace, defense and mass transit industries where resistance to water, oil and other fluids is required.
- Heavy Duty Performance- Permanent adhesive, tear resistant and excellent resistance to water, oil and other common fluids.
- Certifications - RoHS compliant to 2005/618/EC MCV, Meets MIL-M-87958 Pressure Sensitive Adhesive Wire or Cable Marker and Identification specification
- For material specific performance and properties, please refer to the Technical Data Sheet (TDS)
- UL approved;CSA accepted
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number M61-R4310 for the M610 / BMP61 / M611 Label Printers or M7-R4300 for the M710 / BMP71 Label Printers
Key Characteristics
| Part Number | M6C-1500-437-WT |
| Product Number | 173876 |
| UPC | 888434597958 |
| UOM | Roll of 50 ft |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Component and Equipment Labeling, Electrical Labeling, Wire and Cable Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | MIL-M-87958 Pressure Sensitive Adhesive Wire or Cable Marker and Identification specification |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Brady Material Number | B-437 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Dimensions (imperial) | 1.5 in W x 50 ft L |
| Dimensions (metric) | 38,10 mm (W) x 15,24 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, MIL-M-87958 |
| Finish | Matte |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry | Aerospace, Electrical, Voice & data communication |
| Industry Compliance MIL_STD | MIL-M-87958 |
| Label Properties | Harsh Environment, Self-extinguishing |
| Label/Tape Size (imperial) | 1.5 in W x 50 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 38.10 mm W x 15.24 m L |
| Length (imperial) | 50 ft |
| Length (metric) | 15.24 m |
| Material | Polyvinylfluoride |
| Material Properties | Flame-retardant |
| Material Type | Polyvinylfluoride |
| Maximum Service Temperature (°C) | 135 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 275 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Self-extinguishing/anti-flammability, Solvent/Chemical resistance, High heat resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | M610, M611, M710 (with media adapter), BMP61, BMP71 (with media adapter) |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 1 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | M61-R4310, M7-R4300 |
| Recommended Ribbon Series | R4300 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R4300 |
| Roll Length (imperial) | 50 ft |
| Roll Length (metric) | 15.24 m |
| Roll Width (imperial) | 1.5 in |
| Roll Width (metric) | 38.10 mm |
| SAP B-Number | B-437 |
| SAP Local Description | M6C-1500-437-WT |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 135 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 275 °F |
| Smart Cell | Yes |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0036 in |
| Thickness (metric) | 0.091 mm |
| Trade Name | Tedlar |
| Web Width (imperial) | 1.75 in |
| Web Width (metric) | 44.45 mm |
| Width (imperial) | 1.5 in |
| Width (metric) | 38.10 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Yes - Other Heavy Metals |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
M6C-1500-437-WT
Product Type
Label
Print Method
Thermal Transfer
Label Width
1.5"
Label Height
50'
Color
White
Labels Per Roll
1
Finish
Matte
Labels Across
1
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Polyvinylfluoride
Sold By
Roll of 50 Feet
Application
Component and Equipment Labeling, Electrical Labeling, Wire and Cable Labeling
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null