Use this label roll adaptor to enable your BMP®71 Label Printer to print on BMP®61 printer labels and tapes.
- Package contains three label roll adaptors (BMP®71 Label Printer and label rolls sold separately)
- Expands the label offering for the BMP®71 Label Printer by more than 600 parts
- Reusable spare adaptors save time by allowing you to keep them on your most frequently used label rolls
- Adaptor snaps on to BMP®61 label rolls
Key Characteristics
| Part Number | M71-ADAPT-BK |
| Product Number | 147998 |
| UPC | 754473578565 |
| UOM | Pack of 3 Each |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Color | Black |
| Depth (imperial) | 0.5 in |
| Depth (metric) | 12.70 mm |
| Dimensions (imperial) | 3.5 in H x 5 in W x 0.5 in D |
| Dimensions (metric) | 127,00 mm (W) x 88,90 mm (H) x 12,70 mm (D) |
| Height (imperial) | 3.5 in |
| Height (metric) | 88.90 mm |
| Industry | Beverage processing, Biotechnology, Buildings identification, Chemical, Education, Electrical, Electronics, Energy utilities, Food processing, Government, Healthcare, ICT, Laboratory, Manufacturing, Mass transit, Oil & gas, Pharmaceutical, Process, Security, Tourism & recreation, Voice & data communication, Warehouse & logistics |
| Portable Accessory Type | Media Handling Accessories |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label Roll Adapter |
| Printer Compatibility | M710, BMP71 |
| SAP Local Description | M710/BMP71 ROLL ADAPTER BLK |
| Sales Kit | Yes |
| Trade Name | M710 |
| Width (imperial) | 5 in |
| Width (metric) | 127.00 mm |
Compliance
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
M71-ADAPT-BK
Product Type
Accessory
Width
5"
Height/Length
3.5"
Color
Black
Format
Roll
Sold By
Pack of 3 Each
Case Quantity
3
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null