Highly reflective B-584 material shines brightly when struck by light which is ideal for applications where high visibility is critical.
- Perfect for labeling job site tools, hard hats, utility enclosures, poles and pedestals, rooftop equipment, racks and shelves
- Retroreflective sheeting and pressure sensitive acrylic adhesive meet Federal Spec L-S-300 for Reflectivity
- Average outdoor durability is 4-6 years
- Service temperature of -40°F to 158°F (-40°C to 70°C)
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number M61-R10010.
Key Characteristics
| Part Number | M7C-2000-584-WT |
| Product Number | 176828 |
| UPC | 888434627044 |
| UOM | Roll of 30 ft |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Component and Equipment Labeling, Facility Identification, General Identification, Safety Identification |
| Average Outdoor Durability | 4 to 6 Years |
| Brady Material Number | B-584 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Dimensions (imperial) | 2 in W x 30 ft L |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 15,24 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 2979, Fed. Spec. L-S-300 (Class 1) |
| Finish | Gloss |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry | Beverage processing, Buildings identification, Chemical, Construction, Education, Energy utilities, Food processing, Government, Healthcare, Manufacturing, Maritime, Mining, Oil & gas, Process, Pulp & paper, Tourism & recreation, Warehouse & logistics |
| Label Properties | Reflective |
| Label/Tape Size (imperial) | 2 in W x 30 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 50.80 mm W x 9.14 m L |
| Length (imperial) | 30 ft |
| Length (metric) | 15.24 m |
| Material | Reflective Tape |
| Material Properties | Retroreflective |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Service Temperature (°C) | 70 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 158 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BMP71, M710 |
| Printer and Label Applications | General Identification, Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | M7-R10000 |
| Recommended Ribbon Series | R10000 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| Ribbon Series | R10000 |
| Roll Length (imperial) | 30 ft |
| Roll Length (metric) | 9.14 m |
| Roll Width (imperial) | 2 in |
| Roll Width (metric) | 50.80 mm |
| SAP B-Number | B-584 |
| SAP Local Description | M7C-2000-584-WT/2in x 30ft |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 70 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 158 °F |
| Smart Cell | Yes |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0055 in |
| Thickness (metric) | 0.14 mm |
| Trade Name | M710 |
| Web Width (imperial) | 2.25 in |
| Web Width (metric) | 57.15 mm |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
M7C-2000-584-WT
Product Type
Label
Print Method
Thermal Transfer
Label Width
2"
Label Height
30'
Color
White
Finish
Gloss
Labels Across
1
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Reflective Tape
Sold By
Roll of 30 Feet
Application
Component and Equipment Labeling, Facility Identification, General Identification, Safety Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null