This ink-side-out ribbon features an open 1" core for compatibility with a wide variety of thermal transfer printers.
- One-color ribbon for printing a single color onto a label
- Combine label materials from Brady® with their recommended ribbon series for superior performance
Key Characteristics
| Part Number | R6309 |
| Product Number | 176561 |
| UPC | 888434624432 |
| UOM | Roll of 500 ft |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Barcode Labeling, Circuit Board Labeling |
| Brady Material Number | R6300 |
| Color | Black |
| Core Diameter (imperial) | 1 in |
| Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
| Dimensions (metric) | 109,98 mm (W) x 152,40 m (L) |
| Length (imperial) | 500 ft |
| Length (metric) | 152.40 m |
| Material Properties | Designed for Harsh Environment, Halogen-free |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 35 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 95 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | 5 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | 41 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Printer Ribbon |
| Printer Compatibility | BBP72, BBP81, i7100, i7500, PR Plus, THT 3 in Core Printers |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Clean-resistant, Fluid-resistant, High Temperature-resistant, Solvent-resistant, Washdown Resistant |
| Ribbon Color Options | Single Color Ribbon |
| Ribbon Format | Open Core Ribbon |
| Ribbon Formulation Type | Resin |
| Ribbon Ink Wind Direction | Side Out |
| Ribbon Series | R6300 |
| Ribbon Size (imperial) | 4.33 in W x 500 ft L |
| Ribbon Size (metric) | 109.98 mm W x 152.40 m L |
| Ribbon Width (imperial) | 4.33 in |
| Ribbon Width (metric) | 109.98 mm |
| Roll Length (imperial) | 500 ft |
| Roll Length (metric) | 152.40 m |
| SAP Local Description | R6309 HALOGEN FREE, 4.33 in X 500 ft |
| Thickness (imperial) | 0.00018 in |
| Thickness (metric) | 0.0045 mm |
| Width (metric) | 109.98 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Product Family
R6300
MFG Part Number
R6309
Product Type
Ribbon
Print Method
Thermal Transfer
Ribbon Width
4.33"
Ribbon Length
500'
Core Size
1" Core
Color
Black
Sold By
Roll of 500 Feet
Application
Barcode Labeling, Circuit Board Labeling
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null