B-7569 is a thermal transfer printable flexible vinyl film coated with a permanent pressure sensitive acrylic adhesive.
- Made of durable B-7569 vinyl film with permanent acrylic adhesive that adheres to rough and highly textured surfaces
- Excellent chemical, oil and water resistance
- Ideal for marking aisles, passageways and storage locations and identifying equipment and egress paths
- Service temperature of -4 to 167° F
Key Characteristics
| Part Number | 121046 |
| Product Number | 121046 |
| UPC | 754473704247 |
| UOM | Roll of 100 Each |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Approval/Compliance (EMEA) | BS 5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Brady Material Number | B-7569 |
| Color | Yellow |
| Compatible Surface Types | Curved, General |
| Dimensions (imperial) | 2 in H x 2 in W |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 50,80 mm (H) |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 2 in |
| Height (metric) | 50.80 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 75 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 167 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -20 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -4 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Floor Marking Tape |
| Quantity per Roll | 100 |
| Reflective Type | Non-reflective |
| SAP B-Number | B-7569 |
| SAP Local Description | B7569 AISLE MARKING ARROW 2 in YEL 100/RL |
| Service Temperature Range (°C) | -20 °C - 75 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -4 °F - 167 °F |
| Shape | Arrow |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
121046
Product Type
Accessory
Width
2"
Height/Length
2"
Color
Yellow
Labels Per Roll
100
Finish
Gloss
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Vinyl
Sold By
Roll of 100 Each
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null