Block off areas around your facility during maintenance using BradyStripe™ Temporary Sign Tape.
- Made of durable B-7569 vinyl film with permanent acrylic adhesive that adheres to rough and highly textured surfaces
- Excellent chemical, oil and water resistance
- Visual barricading provides fast on-the-spot warning of potential danger
- Tape removes cleanly with no adhesive residue to clean up
Key Characteristics
| Part Number | 121073 |
| Product Number | 121073 |
| UPC | 754473704933 |
| UOM | Roll of 100 ft |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | General Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | BS 5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Brady Material Number | B-7569 |
| Color | Black on Yellow |
| Compatible Surface Types | Curved, General |
| Dimensions (imperial) | 2 in W x 100 ft L |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 30,48 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | OSHA 1910.144 |
| Finish | Gloss |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Length (imperial) | 100 ft |
| Length (metric) | 30.48 m |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 75 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 167 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -20 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -4 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Barricade Tape |
| SAP B-Number | B-7569 |
| SAP Local Description | BRADYSTRIPES TEMPORARY SIGN TAPE |
| Service Temperature Range (°C) | -20 °C - 75 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -4 °F - 167 °F |
| Text Language | English |
| Text Legend | CAUTION DO NOT ENTER |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Trade Name | BradyStripe |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
121073
Product Type
Accessory
Width
2"
Height/Length
100'
Color
Black on Yellow
Finish
Gloss
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Vinyl
Sold By
Roll of 100 Feet
Application
General Identification
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null