This workbench marking tape allows you to create solid borders and divider lines.
- Made of durable B-7569 vinyl film with permanent acrylic adhesive that adheres to rough and highly textured surfaces
- Excellent chemical, oil and water resistance
- Up to 3 year average outdoor durability
- Place color-coded bands on tools for easy identification
Key Characteristics
| Part Number | 121128 |
| Product Number | 121128 |
| UPC | 754473706340 |
| UOM | Roll of 50 ft |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Lockout Tagout, Safety Identification, Warehouse Marking |
| Approval/Compliance (EMEA) | BS 5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Average Outdoor Durability | 3 Years |
| Brady Material Number | B-7569 |
| Color | Blue |
| Compatible Surface Types | Curved, General |
| Dimensions (imperial) | 0.5 in W x 50 ft L |
| Dimensions (metric) | 12,70 mm (W) x 15,24 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 2979 |
| Finish | Gloss |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Length (imperial) | 50 ft |
| Length (metric) | 15.24 m |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 75 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 167 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -20 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -4 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Marking Tape |
| Reflective Type | Non-reflective |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-7569 |
| SAP Local Description | B7569,BLUE,0.50 inX50 ft,NARROW ROLL |
| Service Temperature Range (°C) | -20 °C - 75 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -4 °F - 167 °F |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 0.5 in |
| Width (metric) | 12.70 mm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
121128
Product Type
Accessory
Width
0.5"
Height/Length
50'
Color
Blue
Finish
Gloss
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Vinyl
Sold By
Roll of 50 Feet
Application
Lockout Tagout, Safety Identification, Warehouse Marking
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null